Tesettür Modellerinde Sadelik Nasıl Sağlanır?

Tesettür Modellerinde Sadelik Nasıl Sağlanır?

Tesettür ve diğer modellerde seçimlerini sadelikten yana yapan bayanlar küçük değişimlerle birlikte oldukça şık ve sade bir görünüm elde edebilirler. Sadelik unsuru tesettür elbiselerde öncelikle tercih edilecek modelle ilgili bir durumdur. Fazla desen, renk ve çizgiden hoşlanmayan bayanlar daha düz modeller tercih ederek sadeliğini şıklık ile buluşturabilir. Bazı bayanlar sadeliği sadece renkten ibaret olduğunu düşünmektedir.

 

Oysa sadelik kavramı oldukça göreceli bir kavram olmakla birlikte kullanılan aksesuar ya da çanta ile ilgili de olabilir. Bu nedenle, bir kombin yapmadan önce sadeliğe değinmek isteniyorsa kullanılan kıyafet ve aksesuarları tek tek ele almak yerine kombin olarak değerlendirmelisiniz. Çünkü farklı desen ve renkler bir araya geldiğinde bazen bir kombin olmak yerine göz yorucu ve alakasız seçimler de olabilmektedir. Bu yüzden, tercih edilen kombin bir bütün olarak değerlendirilmeli ve bu kombin seçeneğinde sadelik unsuru aranmalıdır.

 

Tesettür Giyimde Renk Unsuru İle Sadelik Nasıl Sağlanır?

 

Seçilen her renk tek başına değerlendirildiğinde sadelikten az da olsa nasibini almaktadır. Bu açıdan renklerin sadeliğe fazla bir etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca farklı renkler bir araya geldiğinde kombin sadelikten uzaklaşmaktadır: Renk seçiminde sadeliği yansıtmak istiyorsanız öncelikle çok farklı ve zıt renkleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Oldukça renkli bir tesettür kap ya da ferace modeli tercih etmişseniz, başörtüsünü biraz daha düz renklerden tercih etmelisiniz. Örneğin, mavi renkte bir kap modeli tercih edilmişse beyaz ya da krem renklerinde eşarp modelleri sadelik açısından daha uygun olacaktır.

 

Sadeliğe Ön Plana Çıkartmak İsteyenlerin Yaptığı Hatalar Nelerdir?

 

Özellikle iş hayatında yer alan bayanlar tesettür giyimlerinde klasik ve sade bir seçim yapmak isterler. Fakat seçimlerinde yaptıkları ön büyük hatalardan birisi uyum için aynı renkleri kullanmaktır. Aynı tonlardan oluşan takım elbise ya da farklı modellerdeki kıyafetler renk unsurundan fazlaca yararlanıyorsa bu sadelikten bayanı uzaklaştırmaktadır. Bunun yerine renkli modellerde beyaz, siyah ya da bej renklerini kullanarak kıyafeti biraz yumuşatmalısınız. Ayrıca, her kıyafette takı aksesuarı kullanmak da yapılan hatalardan birisidir.

 

Özellikle, desen ve renk açısından zengin olan kıyafetler için takı gibi aksesuarlar kullanmak sadelikten kişiyi uzaklaştırmaktadır. Desen çizgisi oldukça bol olan kıyafetlerde takı kullanımı yerine kıyafete uygun bir eşarp modeli daha sade görünmenize yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir