tesettür kap

Tesettür Kap Nedir, Nasıl Kullanılır, Pardösüden Farkı Nedir?

Tesettür Kap Nedir, Nasıl Kullanılır, Pardösüden Farkı Nedir?

 

Tesettür giyimde en önemli parça dış giyimdir. Dış giyim denilince akla ilk kabanlar, montlar ya da trençkotlar gelse de yaz aylarında giyilebilen kaplar, ince trikolar, uzun yelekler gibi dış giyim ürünleri de vardır. Her tesettürlü hanım yaz aylarında tunik etek ya da tunik pantolon giymeyi tercih etmeyebilir. Bu nedenle daha rahat edeceklerini düşündükleri, sıcak havalara uygun dış giyim ürünlerine yönelmektedirler. Bunların içerisinde en çok tercih edilen ise tesettür kap modelleridir. Kap modellerinin en çok tercih edilme nedeni tesettürlü hanımların daha şık ve ağır görünmek istemeleridir. Yaz aylarında kullanılması sebebiyle bu dış giyim ürününde kullanılan kumaş, sıcağı kendine çekmeyen kişiyi terletmeyecek ince bir yapıya sahip olmalıdır.

 

Kap modelleri tesettürlü hanımlar tarafından hava sıcaklıklarının artmasıyla kullanılmaya başlar bu nedenle tasarımında canlı renklerin kullanıldığı modeller ön plandadır. Kaplarda boy oranı birçok modelde dize kadar uzansa da tercihe göre diz altına kadar olan modeller de mevcuttur. Tesettür giyime son derece uygun bir görünüm oluşturan kaplar, beli kuşaklı, fermuarlı ya da düğmeli olarak tasarlanan farklı birçok modele sahiptir. Bahar aylarında kullanılması tercih edilen kaplar içinse tasarımlar yağmur yağması ihtimaline karşı suyu itme özelliğine sahip kumaştan, kapüşonlu olarak tasarlanmaktadır.

 

Kapların Pardösüden Farkı Nedir?

 

Tesettür giyimde pardösü ve kap genel olarak birbirine karıştırılır. Kaplar havaların ısınmasıyla kullanılmaya başlayan, sektörün yaz hanımlarını düşünerek tasarladığı ve ürettiği dış giyim ürünleridir. Pardösü ise serin havalarda iç kombinlerinizin üzerine giyilen paltodan ince dış giyim ürünüdür. Pardösülerin yazlık ve kışlık olmak üzere iki alternatifi vardır. Kaplar ise yalnızca sıcak havalarda kullanılmak üzere yapılmıştır. Kaplar da boy oranı dize kadar ya da diz altı olmasına karşın pardösüde boy oranı ayak bileklere kadar uzanmaktadır.

 

Tesettür Kap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Tesettür kap seçiminde, yaz aylarında tercih edilen bir ürün olduğundan, en önemli kriter kumaş türü olmalıdır. Sentetik kumaştan tasarlanan tesettür kap modelleri zevkinize hitap edip güzel ve hoş bir modele sahip olsa da yazın çok terleteceğinden giyilmemelidir. İkinci kriter olarak model ve renk tercihi yapılmalıdır. Kombinlerinizi yaparken renk uyumuna dikkat ederek seçeceğiniz parçalarda giydiğiniz kap, kombinizin bütününe ya da ayakkabınıza uygun olmalıdır. En çok tercih edilen kap renkleri yazın enerjisine uygun fuşya, mor, mercan, sarı gibi canlı renkler ve sadeliği tercih edenler için krem rengi gibi açık naturel renkler olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir